• Międzygminny Przegląd Tradycji Wielkanocnych w Polsce pod tytułem Koszyczek Wielkanocny

          • Kamień, 27 kwietnia 2022r.


            „Tradycje są świetne pod warunkiem, że są nasze, nie obce”- napisał Marek Czerwiński w „Łowach na człowieka”. Właśnie te nasze zwyczaje i obrzędy pragną powielać oraz pielęgnować Organizatorzy „Wiosennego Koszyczka 2022”. Inicjatorką upamiętniania tradycji wielkanocnych była Szkoła Podstawowa w Kamieniu z ówczesną dyrektorką p. Ireną Maj- Surdyka. Obecnie uroczystość odbyła się 27 kwietnia w Zespole Szkół w Kamieniu. Wszyscy nauczyciele mieli powierzone funkcje, aby finalnie impreza miała świetny kształt, scenografię i atmosferę.
            W dniu 27.04. świętowanie prowadzili uczniowie Samorządu Uczniowskiego J. Sitarz i W. Magda, którzy serdecznie powitali przybyłych gości: księdza prałata T. Wójcickiego, ks. proboszcza M. Gwizdaka,
            ks. proboszcza W. Stokłosę, przedstawicieli samorządów – wicemarszałka województwa podkarpackiego
            p. S. Kruczka, wójta naszej gminy p. R. Bugiela, zastępcę wójta p. M. Piroga oraz uczestników konkursu, jak również przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Nowym Kamieniu, grupę Senior+ i reprezentantów Środowiskowego Domu Samopomocy w Kamieniu .
            Wicemarszałek pan Stanisław Kruczek w swoim imieniu przywitał gości, podziękował za zaproszenie i podkreślił istotną rolę pielęgnowania i krzewienia tradycji naszych przodków.
            Wójt pan Ryszard Bugiel był pełen zachwytu dla inicjatywy oraz realizacji przedsięwzięcia, za co oficjalnie składał słowa wdzięczności.
            Scenkę przypominającą chwalebne zmartwychwstanie Pana Jezusa przygotowali uczniowie klasy czwartej pod opieką wychowawczyni p. M. Bajek , zaprezentowali dodatkowo dawny obyczaj zwany śmigus- dyngus,
            a o elementy instrumentalno- muzyczne troszczyli się s. Paulina i p. Z. Dudek.
            Barwne kosze wielkanocne pokazywali oraz omawiali uczniowie z ośmiu szkół podstawowych:

            - Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łowisku,

            - Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Kamieniu Prusinie,

            - Szkoły Podstawowej im. Ignacego Partyki w Górnie - Zaborzu,

            - Szkoły Podstawowej im. ks. Mieczysława Lachora w Górnie,

            - Szkoły Podstawowej im. Św. Floriana w Kamieniu Podlesiu,

            - Szkoły Podstawowej im. bł. Jerzego Popiełuszki w Kamieniu Krzywej Wsi,

            - Szkoły Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki w Kamieniu,

            - Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Jeżowem - Kameralnem.

            W spektakularnym stylu ukazano koszyki trzech grup dorosłych uczestników: opiekunki i podopieczni ŚDS, dzienna placówka „Senior+” pani M. Drelich i p. W. Olko z kierowniczką p. B. Piróg.
            Przysłowiową wisienką na torcie okazał się pokaz kunsztu kulinarnego świątecznych potraw pań z KGW
            w Nowym Kamieniu, który scharakteryzowała, zapraszając do degustacji, pani Rogala.
            W dyrektorskim stylu za całe świętowanie podziękowała pani Bernadeta Majowicz i razem z wicedyrektorką
            p. I. Maj –Surdyka nagradzała dyplomami i pamiątkowymi albumami panie opiekujące się uczniami oraz samych reprezentantów. Aby tradycji stało się zadość spotkanie zakończyło się staropolską biesiadą , jednak w ramach szkolnych zasad.

            A. Partyka

        • Kim będę w przyszłości?
          • Kim będę w przyszłości?

          • Siódmoklasiści z Woli Zarczyckiej w ramach zająć z preorientacji zawodowej w dniu 19 maja odwiedzili naszą szkołę branżową. Spotkali się z nauczycielami wszystkich zawodów w których aktualnie uczą się nasi uczniowie, czyli: kucharz, cukiernik, fryzjer, murarz-tynkarz, mechanik pojazdów samochodowych, ślusarz, rolnik, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, operator obrabiarek skrawających. Uczniowie mieli możliwość pogłębić swoje informacje na temat zawodów, wyposażenia i urządzeń potrzebnych do wykonywania danego zawodu. Dodatkowo zaprezentowano im zaplecze dydaktyczne naszych klasopracowni i szkoły.

            E. Watras

          • XIX Wojewódzki Turniej w Krośnie

          • o tytuł "Najlepszego ucznia w zawodzie fryzjer"

            17.05.2022r uczennice klasy 3 BS  Klaudia  Gumieniak i Paulina Kostyra uczestniczyły w XIX Wojewódzkim Turnieju w Krośnie i walczyły o tytuł: "Najlepszego ucznia w zawodzie fryzjer". Opiekunem dziewcząt była pani Beata Guzek. 

        • Łączy nas pamięć!
          • Łączy nas pamięć!

          •  

            Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w warszawskim getcie, podczas wystąpienia na uroczystej sesji otwierającej polską prezydencję Task Force for International Cooperation on Holocaust Education, Remembrance and Research w 2005 r. mówił: “NIENAWIŚĆ JEST ŁATWA. MIŁOŚĆ WYMAGA WYSIŁKU I POŚWIĘCENIA”.

            79 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Klasa 1 i 2 Branżowej Szkoły I stopnia w Kamieniu włączyła się w ogólnopolską akcję ŻONKILE upamiętniającą rocznicę tego wydarzenia. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w lekcjach języka polskiego poświęconych w tym roku tematowi miłości w getcie. W ramach akcji młodzież zapoznała się reportażem Anny Bikont, w którym autorka przybliża postać Ireny Sendlerowej i jej relacji z Adamem Celnikierem, młodym żydowskim prawnikiem, który w czasie okupacji znalazł się za murami warszawskiego getta. Miłość i obecność drugiego człowieka dawały Żydom siły do walki o życie lub o godną śmierć. Młodzież podczas zajęć miała możliwość wykonania zróżnicowanych zadań skłaniających do refleksji nad postaciami Ireny Sendlerowej i Adama Celnikiera, jak również nad istotą miłości.

            Pamiętajmy, iż tegoroczna akcja odbywała się w trudnym czasie, dlatego program towarzyszący kampanii Żonkile skoncentrowany został właśnie wokół #MIŁOŚCI. Wybór takiego hasła nie jest przypadkowy, gdyż - jak czytamy na stronie organizatorów: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - stanowi “formę manifestacji sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji”.

            Symbolem akcji są żonkile, związane z osobą Marka Edelmana, który co roku otrzymywał te kwiaty od anonimowej osoby i składał pod pomnikiem Bohaterów Getta. Cykl lekcji został zwieńczony wykonaniem przez uczniów papierowych żonkili. Udowodniliśmy, że łączy nas pamięć.

             

            Natalia Bednarz-Niemiec

          • Konkurs fryzjerski

          • 25.04.2022r. odbył się międzyszkolny konkurs fryzjerski w Tarnobrzegu. Tegorocznym tematem konkursu był: „Wiosenne inspiracje.”

            W konkursie uczestniczyły trzy uczennice z klasy 3 BS:
            Paulina Kostyra,
            Wiktoria Lesiczka,
            Klaudia Gumieniak.

            3 miejsce zdobyła Klaudia Gumieniak.

            B. Guzek

        • Ostatni raz z moją klasą…
          • Ostatni raz z moją klasą…

          •  

            „Nie do wiary jak szybko płynie czas. Wczoraj mali - dziś dorosły świat” tak śpiewa w znanej piosence zespół Manchester. Szybko upłynęły trzy wspólne lata w murach naszego liceum i nadszedł ten nieuchronny czas rozstania.

            W dniu 29 kwietnia klasy III liceum ogólnokształcącego i klasa II branżowej szkoły II stopnia zakończyły swoją szkolną naukę. W przypadku drugiej z wymienionych klas była to historyczna chwila gdyż naukę kończył pierwszy z roczników tej utworzonej przed dwoma laty szkoły. Podniosła uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą odprawioną dla abiturientów przez katechetę ks. Przemysława Krzysztonia. Celebrans w homilii podkreślił wartość czasu w naszym życiu i tego, że nie powinniśmy go marnować ale wykorzystać do rozwoju i czynienia dobra. Dalsza część uroczystość odbyła się a auli szkoły. Swoją obecnością w tym szczególnym dniu zaszczycili nas: ks. Proboszcz Marian Gwizdak, ks. Prałat Tadeusz Wójcicki, pan Ryszard Bugiel – Wójt Gminy Kamień, pan Jerzy Bednarz – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego i pan Mirosław Piędel – Przewodniczący Rady Gminy Kamień.

            Kończące swoją naukę roczniki pożegnała klasa III LO po SP, która ma przed sobą jeszcze rok szkolnej nauki ponieważ jest pierwszym rocznikiem, który przeciera szlak nowej podstawy programowej 4-letniego liceum ogólnokształcącego. Klasa ta, pod kierunkiem wychowawczyni – pani Joanny Ożóg przygotowała część artystyczną z której najbardziej zapamiętamy przezabawny skecz o szkolnej wywiadówce. Klasa przygotowała także prezentację zdjęć z abiturientami która przywołała wiele wspomnień pięknych chwil spędzonych w murach tej szkoły średniej. Pojawiły się łzy wzruszenia. Uczniowie odchodzącej klasy III LO po Gimnazjum – Maria Błąd i Kacper Duda także wygłosili okolicznościowe przemówienie w którym podziękowali dyrekcji i nauczycielom za trud włożony w ich naukę i wychowanie oraz wręczyli kwiaty. Następnie swoje słowa do abiturientów LO i BS II st. skierowała dyrektor Zespołu Szkół pani Bernadeta Majowicz, Wójt Gminy Kamień Ryszard Bugiel i Proboszcz ks. Marian Gwizdak. Kolejnym elementem uroczystości było wręczenie świadectw i nagród uczniom kończącym naukę. Na wyróżnienie zasłużyło czworo uczniów LO którzy uzyskali świadectwa z paskiem a mianowicie Anna Kobylarz – tegoroczna stypendystka Prezesa Rady Ministrów, Klaudia Oczkowska, Martyna Bednarz i Maria Błąd. Na zakończenie uroczystości jeszcze wspólne zdjęcia, poczęstunek przygotowany przez rodziców maturzystów, chwila rozmowy z gośćmi, spotkanie z wychowawcą i „do zobaczenia w dorosłym życiu”. Życie jednak nie znosi próżni. Koniec jednego etapu jest zawsze początkiem następnego. Przed naszymi uczniami najważniejsze dni w ich dotychczasowym życiu – czas matur i wyborów życiowych dróg. Jesteśmy przekonani że będą to dobre wybory najlepszych dróg. Powodzenia!

            G. Boguń

        • Dzień Otwarty
          • Dzień Otwarty

          • w Zespole Szkół im.Św Stanisława Kostki w Kamieniu

            12.04.2022

               We wtorkowe przedpołudnie gościliśmy w naszych murach uczniów klas 8 ze szkół podstawowych naszego regionu, którzy mieli okazję poznać budynek naszej szkoły, nauczycieli oraz odwiedzić swoje koleżanki i kolegów.

               W ramach Dni Otwartych nasi goście obejrzeli sale lekcyjne Liceum oraz Branżowej Szkoły I stopnia oraz wzięli udział w warsztatach malarskich i tynkarskich przygotowanych przez uczniów II kl. BS pod opieką pani Joanny Mazurkiewicz. Zwiedzając naszą szkołę uczniowie mogli skorzystać także z oferty salonu „Health and Beauty”, przygotowanego specjalnie na tę okazje w sali fryzjerskiej, gdzie popijając koktajle owocowo-warzywne mogli poprosić o fryzurę jak w profesjonalnym salonie. W przygotowanie tej części programu zaangażowane były uczennice z kl. II BS pod opieką pani Beaty Pelc.

               A na deser zaprosiła wszystkich chętnych pani Katarzyna Kida z uczennicami z kl. II BS – specjalność cukiernik, które poczęstowały uczniów pysznymi goframi z owocami i bita śmietaną. Było nam bardzo miło spędzić ten czas razem z Wami.

            Liczymy na Waszą obecność w nowym roku szkolnym 2022/23.

            Zapraszamy!

            B. Pelc