WYMIANA
„Należy podróżować,
by się czegoś nauczyć”
Mark Twain
Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży
10.06.-17.06.2024
Zakończyło się 25 już spotkanie z uczniami ze szkoły partnerskiej Johannes Kepler Gymnasium w Lebach. 26 uczniów naszej szkoły wraz ze swoimi nauczycielami: p. Joanną Bugiel, Beatą Pelc, Haliną Partyka i Marią Janas-Bytnar spędziło 8 dni w towarzystwie swoich 26 niemieckich rówieśników i ich opiekunów.
Główne cele spotkania: integracja i współpraca zostały osiągnięte! Uczyliśmy się polskich łamańców językowych ( W czasie suszy szosa sucha, Chłop pcha pchłę, pchłę pcha chłop– tylko Polakom wydają się niezbyt skomplikowane), polskiej piosenki, tańczyliśmy zespołowo w GCKSiRi… wygraliśmy 6:2 w szkolnej hali sportowej w piłkę nożną (czyżby zapowiedź świetnej postawy reprezentacji Polski na Euro 2024? J ), wspólnie lepiliśmy i gotowaliśmy pierogi pod czujnym okiem pani Broni.
Razem odkrywaliśmy wspaniałości naszego regionu: Zamek w Łańcucie wraz z jego wspaniałym otoczeniem i Ogrodem Włoskim z nadzieją na spotkanie z Łańcuckim Diabłem. Spacerowaliśmy po ulicy 3-go Maja w Rzeszowie , Aleją pod Kasztanami podziwiając Zamek Lubomirskich, Letni Pałac, Rzeszowski Rynek i Ratusz Miejski. Z Soliny popłynęliśmy statkiem po bieszczadzkim morzu, a u sterów zasiadali uczestnicy rejsu.Kapitan łamanym niemieckim odkrywał przed nami sekrety tego pełnego tajemnic miejsca. W Uhercach byliśmy w domu, który stanął na głowie, a wewnątrzrządzi grawitacja. Na trasie naszej podróży znalazły się również dwa miasta wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Zamość i Kraków. Zwiedzaliśmy Katedrę na Wawelu, Sukiennice, Kościół Mariacki,co, nawet w deszczu,zrobiło na nas wrażenie. Polską perłę renesansu - Zamość – zwiedzaliśmy melexami, podziwiając ratusz, kamieniczki okalające .
Zwieńczeniem tygodniowego spotkania był dzień spędzony u polskich rodzin. I tu Rodzice wykazali się kreatywnością: spływ kajakowy, park linowy, festyn ludowy, wycieczki rowerowe i piesze po okolicy, Polska na talerzu to tylko niektóre z pomysłów.
Serdeczne podziękowania organizatorzy i uczestnicy projektu składają na ręce Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która finansowo wspiera nasze spotkania nieprzerwanie od 2007 roku oraz Wójta Gminy Kamień p. Ryszarda Bugiela.
Do zobaczenia za rok!
Maria Janas-Bytnar
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gersheim 2019
Nic bardziej rozwijającego i kształcącego niż możliwość spędzenia kilku dni w towarzystwie rówieśników z innego kraju. To okazja, by sprawdzić siebie, swoją znajomość języków obcych, umiejętność współpracy. Okres pomiędzy 16 a 25 listopada 2019 młodzież z Zespołu Szkół im. Św. Stanisława Kostki w Kamieniu i z terenu Gminy Kamień spędziła w niemieckiej miejscowości Gersheim podczas spotkania ze szkołą partnerska Johannes Kepler Gymnasium z Lebach. Podczas zajęć z niemieckimi nauczycielami zgłębiali swoją wiedzę o kraju sąsiada, poszerzali i doskonalili kompetencje językowe oraz uczyli się pracy w grupach polsko-niemieckich: piekli ciasto, robili mus jabłkowy oraz sok. Spędzali też czas na wycieczkach: do francuskich miast Lunewill i Nancy, niemieckiego Trier, miasta Schengen i nad przełomy rzeki Saary. W drodze powrotnej mieli okazję zwiedzić stolicę Czech – Pragę.
Opracowała p. M. Janas - Bytnar
Międzynarodowa Wymiana Młodzieży
Od 2007 roku w harmonogram kalendarza szkolnego wpisana jest Międzynarodowa Wymiana Młodzieży pomiędzy Zespołem Szkół w Kamieniu a Gimnazjum im. Johannesa Keplera w Lebach. Działanie to jest możliwe dzięki finansowemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. 28-osobowa grupa uczniów z Gminy Kamień, szkół z Kamienia, Podlesia, Łowiska i Krzywej Wsi (licealiści, gimnazjaliści oraz uczniowie 8-ch klas szkół podstawowych) wyruszyła w podróż do Niemiec 3 listopada 2018. Po pokonaniu 1350 kilometrów dotarli do Schroniska Młodzieżowego w Gersheim, gdzie wspólnie z rówieśnikami z Niemiec spędzili cały tydzień na świetniej nauce i zabawie. Uczestniczyli w warsztatach integracyjnych, robili przetwory z jabłek, poznawali piękne zakątki rezerwatu przyrody w Bliesgau. Zwiedzali najstarsze, powstałe 30 p.n.e., niemieckie miasto Trewir i jego zabytki, a pod Porta Nigrą, Rzymską Brama Miejską, zrobili pamiątkowe zdjęcie grupowe. Specjalnym punktem programu była wycieczka do Metz, jednego z najbardziej urokliwych miast w Lotaryngii, we Francji, słynącego z mirabelek, słonecznych budynków i katedry św. Szczepana z witrażami Marka Chagalla. W ramach spotkania z ciekawymi ludźmi uczestniczyli w spotkaniu autorskim ze Stefanem Mörsdorfem, byłym ministrem ds. ochrony środowiska. Piątkowy dzień młodzież spędziła w Lebach. Poza wizytą w szkole partnerskiej mieli okazje zobaczyć zasady pracy Centrum Logistycznego „REHA”, w którym większą część pracowników stanowią osoby niepełnosprawne. Dla uczczenia 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez nasz kraj nie zapomnieli również zaśpiewać hymnu Polski równocześnie z całą Polską 9 listopada o godzinie 11.11. Piątkowy wieczór i sobotę młodzież spędziła z niemieckimi kolegami w ich domach na poznawaniu życia codziennego niemieckiej rodziny. 11 listopada bezpiecznie wrócili do domu. Czekamy na rewizytę w marcu 2019.
Opracowała
Maria Janas-Bytnar