• WYMIANA

• Gersheim 2019

Nic bardziej rozwijającego i kształcącego  niż możliwość spędzenia kilku dni w towarzystwie rówieśników z innego kraju. To okazja, by sprawdzić siebie, swoją znajomość języków obcych, umiejętność współpracy. Okres pomiędzy 16 a 25 listopada 2019 młodzież z Zespołu Szkół im. Św. Stanisława Kostki w Kamieniu i z terenu Gminy Kamień spędziła w niemieckiej miejscowości Gersheim podczas spotkania ze szkołą partnerska Johannes Kepler Gymnasium z Lebach.  Podczas zajęć z niemieckimi nauczycielami zgłębiali swoją wiedzę o kraju sąsiada, poszerzali i doskonalili kompetencje  językowe oraz uczyli się pracy w grupach polsko-niemieckich: piekli ciasto, robili mus jabłkowy oraz sok.  Spędzali też czas na wycieczkach: do francuskich miast Lunewill i Nancy, niemieckiego Trier, miasta Schengen  i nad przełomy rzeki Saary. W drodze powrotnej mieli okazję zwiedzić stolicę Czech – Pragę.

Opracowała p. M. Janas - Bytnar

Międzynarodowa Wymiana Młodzieży

Od 2007 roku w  harmonogram kalendarza szkolnego wpisana jest Międzynarodowa Wymiana Młodzieży pomiędzy Zespołem Szkół w Kamieniu a Gimnazjum im. Johannesa Keplera w Lebach. Działanie to jest możliwe dzięki finansowemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.  28-osobowa grupa  uczniów z Gminy Kamień,  szkół z Kamienia, Podlesia, Łowiska i Krzywej Wsi (licealiści, gimnazjaliści oraz uczniowie 8-ch klas szkół podstawowych) wyruszyła w podróż do Niemiec 3 listopada 2018. Po pokonaniu 1350 kilometrów dotarli do Schroniska Młodzieżowego w Gersheim, gdzie wspólnie z rówieśnikami z Niemiec spędzili cały tydzień na świetniej nauce i zabawie. Uczestniczyli w warsztatach integracyjnych, robili przetwory z jabłek, poznawali piękne zakątki rezerwatu przyrody w Bliesgau. Zwiedzali najstarsze, powstałe 30 p.n.e., niemieckie miasto Trewir i jego zabytki, a pod Porta Nigrą, Rzymską Brama Miejską, zrobili pamiątkowe zdjęcie grupowe. Specjalnym punktem programu była wycieczka do Metz, jednego z najbardziej urokliwych miast w Lotaryngii, we Francji, słynącego z mirabelek, słonecznych budynków i  katedry św. Szczepana z witrażami Marka Chagalla.  W ramach spotkania z ciekawymi ludźmi uczestniczyli w spotkaniu autorskim ze Stefanem Mörsdorfem, byłym ministrem ds. ochrony środowiska. Piątkowy dzień młodzież spędziła w Lebach. Poza wizytą w szkole partnerskiej mieli okazje zobaczyć zasady pracy Centrum Logistycznego „REHA”, w którym większą część pracowników stanowią osoby niepełnosprawne.  Dla uczczenia 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez nasz kraj nie zapomnieli również zaśpiewać hymnu Polski równocześnie z całą Polską 9 listopada o godzinie 11.11. Piątkowy wieczór i sobotę młodzież spędziła z niemieckimi kolegami w ich domach na poznawaniu życia codziennego niemieckiej rodziny. 11 listopada bezpiecznie wrócili do domu. Czekamy na rewizytę w marcu 2019.

Maria Janas-Bytnar