• XXIII DZIEŃ PAPIESKI w Rzeszowie

          • W środę 11 października 2023 r. w Rzeszowie uczniowie klasy V z Zespołu Szkół im. Św. Stanisława Kostki w Kamieniu pod opieką s. M. Pauliny Szołdry i p. Anny Saj włączyli się w obchody XXIII Dnia Papieskiego w Rzeszowie. 

            Naszym zadaniem na trasie PIELGRZYMWANIE było dotrzeć  do  pięciu wyznaczonych stacji: Ratusz, Fara Rzeszowska, Bazylika Ojców. Bernardynów, kościół św. Krzyża i Krzyż Ofiar komunizmu k/Zamku. W tych miejscach papiescy wolontariusze każdemu uczestnikowi opieczętowali Kartę Pielgrzyma Papieskiego i wyznaczyli kolejne zadania do wykonania. Tegoroczna wędrówka ze św. Janem Pawłem II Rzeszowskim Szlakiem Świętych została rozszerzone o elementy gry miejskiej.

            Pielgrzymowanie zakończyliśmy w budynku Kurii Diecezjalnej (ul. Zamkowa 4) osobistym wpisem do Księgi Pielgrzymowania 2023 roku.

            s. M. Paulina Szołdra

          • WYCIECZKA DO AUSTRII „ŚLADAMI POLSKIMI PO EUROPIE”

          • KAMIEŃ - WIEDEŃ 04.10.2023 – 06.10.2023 

            dofinansowana  przez MEiN oraz Gminę Kamień​​​​

            ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

             

            „ZWIEDZANIE WIEDNIA

            JEST

            JAK WEJŚCIE DO BAJKI.”

             

                 Nasza wycieczka przeszła już do historii, ale pozostały po niej piękne wspomnienia. Gdy pierwszego dnia nasza młodzież  ZS w Kamieniu ujrzała Wiedeń z wzgórza KAHLENBERG, gdzie w 1683 król polski Jan III Sobieski odniósł zwycięstwo nad oblegającymi miasto wojskami tureckimi, wydawało się wszystkim, że jednym spojrzeniem obejmuje całe miasto i to wystarczy.

                Wspaniała panorama miasta z tego miejsca, przy tak cudownej pogodzie, jaką mieliśmy była dopiero początkiem wrażeń. Oprócz tego nasza grupa już od początku wzbudziła wielkie zainteresowanie innych turystów we Wiedniu, którzy chcieli mieć wspólnie z nami fotografię.

                Wiedeń fascynował bogactwem zabytków, krętą wstęgą Kanału Dunajskiego i pięknymi wzgórzami Lasku Wiedeńskiego (Wienerwald). Odkrywanie sztuki tego miasta rozpoczęliśmy od pałacu SCHÖNBRUNN- letniej rezydencji Habsburgów, z apartamentami legendarnej cesarzowej Sissi  oraz jej męża Franciszka Józefa, która miała dorównać Wersalowi.

                Nazwa pałacu pochodzi od słów „SchönerBrunnen” – piękne źródło, a jak głosi legenda, zostało ono  odkryte przez polującego tu cesarza Macieja. Pałac łączy w sobie cechy włoskich barokowych pałaców i francuskich zamków. Tu także, ogłoszony został koniec monarchii austro-węgierskiej.

               Drugiego dnia miał miejsce przejazd autokarem wzdłuż RINGSTRASSE –szeroka aleja, wzdłuż której, Wiedeńczycy wznieśli monumentalne gmachy, mające nadać miastu oblicze wielkiej metropolii europejskiej. Jest to bardzo reprezentatywny bulwar miasta. Na trasie mijaliśmy parlament, ratusz, uniwersytet, teatr.

                Wśród wielu atrakcji Ringu nie mogło zabraknąć Opery Wiedeńskiej. Opera ta porównywalna jest z nowojorską Metropolitan i mediolańską la Scalą. A spacer po Operze był wyjątkowy za sprawą pani przewodnik Kazimiery, która była prawdziwą  petardą. Niesamowitym miejscem, które zwiedziliśmy było Muzeum Historii Sztuki i Przyrody.

                Następnie udaliśmy się na spacer z panem Grzegorzem, który szczególnie przypadł do gustu naszym uczennicom, uliczkami Graben i Kärtnerstrasse do katedry Św. Szczepana lub Stefana, dla Wiedeńczyków, jest to, to samo. Na środku znajduje się Kolumna Św. Trójcy, zbudowana po straszliwej epidemii dżumy w 1679 roku. W samym centrum starego miasta wyrasta Katedra Św. Szczepana – symbol miasta. W katedrze tej zaleźliśmy także polskie ślady.

                Historycznym i politycznym centrum Wiednia jest HOFBURG - była zimowa rezydencja Habsburgów, obecnie siedziba prezydenta Republiki Austrii. Przechadzając się słynnymi uliczkami szukaliśmy polskich śladów. Odnaleźliśmy sieć barów kanapkowych  - Trześniewski, pomnik Franciszka Kulczyckiego i dom, w którym przebywał.

                Podziwialiśmy także wspaniały zespół pałacowo-parkowy BELVEDERE oraz PRATER z jego główną atrakcją – RIESENRAD (Diabelskie Koło). Pan Grzegorz zaprowadził nas również przed słynny dom HUNDERTWASSERHAUS.

                W trzeci dzień nasz doświadczony pilot pan Tomasz zabrał nas razem z panią Małgorzatą do miejscowości Heiligenkreuz (Święty Krzyż) położonej na terenie Lasku Wiedeńskiego, gdzie mogliśmy gościć w murach okazałego średniowiecznego klasztoru Cystersów z 1133 roku. Ostatnim obiektem, jaki zwiedziliśmy był Mayerling – miejsce tragicznej śmierci arcyksięcia Rudolfa i hrabianki Vetsery.

                Te trzy dni  intensywnego spacerowania i zwiedzania nieźle umęczyły naszych opiekunów. Wracaliśmy pełni wrażeń, zadowoleni, choć niewyspani, mijając wzgórza Lasku Wiedeńskiego pokryte winnicami, rozsiane wzdłuż Dunaju miasteczka, nienasyceni do końca bogactwem i pięknem Wiednia, zostawiając w duszy miejsce na jeszcze więcej, bowiem kraina ta ma dużo do zaoferowania i nie ukazała nam się w całej pełni.

             

            AUF WIEDERSEHEN  WIEN!
            DU BIST EINFACH MAGISCH!

            B. Pelc

          • Dzień Kropki w oddziałach „zerowych”… 15.09.2023r.

          • Międzynarodowy Dzień Kropki 15 września jest to dzień odwagi i zabawy.
            Tego dnia ubrania, dzieci oraz pań wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach dzieci poznały genezę tego święta. Uważnie wysłuchały opowieści obrazkowej o „ Małej Kropce” autorstwa Pauliny Kozłowskiej. Tego dnia dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, są w koronie króla, a nawet zdobią kapelusz muchomora. „Kropka”, która zawładnęła swoją obecnością cały nasz dzień. Dzieci wykonały prace plastyczną wyklejając plasteliną liście pełne kropek. Przedszkolaki wzięły udział w „małej” sesji zdjęciowej z foto ramką w kropki. Tego dnia było wesoło, kolorowo i radośnie. (JB)

          • Dzień Chłopaka w oddziałach „zerowych”

          • Dziś w przedszkolu radość wielka, na chłopców każdy z nas zerka, bo dziś święto jest chłopaków, i dużych i małych przedszkolaków. Chłopcy, bądźcie zawsze szczęśliwi, zdrowi i weseli, niech Wam się spełniają wszystkie marzenia! – z serca Wam życzymy dziewczynki i wychowawczynie J

          • Minister Marcin Warchoł wśród naszych uczniów

          • W dniu 09.10.2023r. w godzinach porannych gościł w naszym Zespole Szkół im. św. Stanisława Kostki Wiceminister Sprawiedliwości Pan Marcin Warchoł wraz z gospodarzami gminy. Wójt Gminy zabierając głos w obecności młodzieży szkolnej podziękował Panu Ministrowi za współpracę w minionym okresie kończącej się kadencji w Sejmie. Powiedział, że z Ministrem w tym okresie wielokrotnie spotykał się w Warszawie w różnych sprawach i instytucjach, m.in. w Lasach Państwowych (pozyskano 600 tys. zł), w Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, w Ministerstwie Infrastruktury czy Ministerstwie Sportu, czego efektem jest dotacja w wysokości 400 tys. zł na kończone właśnie zadanie związane z modernizacją bazy sportowej w naszym Zespole Szkół. Jak podkreślił Gospodarz Gminy Pan Minister wspierał kluby sportowe, straże jak również Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie naszej gminy. Pan Minister zadbał, że podczas tegorocznych gminnych dożynek zagrał zespół „Boys”. Pan Wójt stwierdził, że 4 lata temu założył koszulkę z napisem 30 i dziś po tym okresie, też by to zrobił. Na koszulce był napis „ostatni na liście, pierwszy w działaniu” i ten napis się sprawdził w działaniu z naszym samorządem.

          • Wycieczka do Dębicy w ramach projektu "Jednoczyć wokół dobra"

          • W sobotę 23 września 2023 r. w Dębicy przy Stowarzyszeniu „Dobroć” dwudziestu uczniów Zespołu Szkól im. Św. Stanisława Kostki w Kamieniu wraz z rodzicami wzięło udział w Projekcie „Jednoczyć wokół dobra”, który został współfinansowany ze środków Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w  Rzeszowie.

            Dzieci, biorące udział projekcie, mogły obejrzeć teatrzyk profilaktyczny o uzależnieniu od gier komputerowych w wykonaniu Teatru Kurtyna z Krakowa pt.: „Niewinna gra”. Dla rodziców odbyła się pogadanka na temat uzależnień behawioralnych (od gier, telefonów, itp.).

            W trakcie spotkania nie zabrakło zajęć sportowych, siłowni. Najbardziej atrakcyjną okazała się podstawowa forma gimnastyki rekreacyjnej - fitness.

            Wycieczka zakończyła się skromnymi upominkami.

          • Siła naszych marzeń

          • 2 października klasa 5 uczestniczyła w wyjeździe do kina Helios w Stalowej Woli na film "Siła naszych marzeń". Wspaniały, wartościowy film poprzedzony prelekcją na temat sposobów radzenia sobie z codziennymi problemami, stresującymi i trudnymi sytuacjami naszego życia codziennego. Następnie uczniowie mieli okazję wspaniałe bawić się na świeżym powietrzu grając w paintball w Dragon Arena w Grębowie.

            A. Saj

          • Czytanie – to do nauki droga

          • 29 września uroczyście obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania pod hasłem zaproponowanym przez fundację, działającą na rzecz rozwoju najmłodszych, Cała Polska Czyta Dzieciom- Razem ocalimy świat. Od wczesnego dzieciństwa należy uwrażliwiać na ochronę środowiska, w którym współistniejemy. Nadrzędnym jednak celem szkolnej imprezy jest i będzie budzenie w naszych pociechach zamiłowania do czytania. To może przyczynić się w przyszłości do osobistego sukcesu. Wszak nie od dziś wiadomo, że lektura rozwija wyobraźnię, uczy empatii, poszerza zasób słownictwa biernego i czynnego, kształcąc nawet trudną sztukę ortografii. Godną naśladowania intonację głosu zaprezentowali uczniowie nauczania początkowego: Artur Pich, Karina Bolka, Anna Pich, Izabela Bugiel, Filip Klimek, Julian Chamot, Anna Bednarz i Milena Goclon. Gościnnie wystąpiła uczennica szkoły branżowej z kl. I- Laura Strojek. Szanowni Rodzice pomagajcie swoim dzieciom pożytecznie spędzać wolne chwile! Niech wspólne czytanie będzie okazją do relaksu i umacniania relacji i więzi rodzinnych.  Lekcję hospitowała dyrektorka p Bernadeta Majowicz.

            A. Partyka, N. Bednarz-Niemiec

          • Dzień Chłopaka 2023

          • 28 września uczniowie naszej szkoły bawili się na dyskotece zorganizowanej z okazji Dnia Chłopaka. Następnego dnia odbyły się wybory na najsympatyczniejszego  chłopaka szkoły podstawowej. W głosowaniu udział wzięły wszystkie  dziewczyny z klas 4-8. W wyniku tego głosowania tytuł "Najsympatyczniejszego chłopaka" otrzymał Filip Garncarz z klasy 6a.
            Gratulujemy Filipie.

            A. Saj

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

          • Szkoły Podstawowej w Kamieniu

            27.09.2023r.

            27 września 2023 roku odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego szkoły  podstawowej. Uczniowie wybrali nowy SU w składzie::
            Przewodnicząca: Maja Krata
            Zastępca: Martyna Wójcik
            Członkowie: Iga Kołodziej , Zuzanna Majka ,Michał Urban, Jakub Olko , Grzegorz Magda, Sabina Chmura.
            Nowym przedstawicielom społeczności uczniowskiej gratulujemy i życzymy mnóstwa fajnych pomysłów i owocnej pracy.

            A. Saj

          • "Zawitała do nas Jesień"

          •  

            Jesień to kolorowa i wyjątkowa pora roku, obfitująca w ciekawe zajęcia w przedszkolu. Przedszkolaki przygotowały się na przyjście nowej pory roku. 25 września wszystkie dzieci były ubrane w odzież kolorów jesieni. Dominował na ubraniach kolor: czerwony, żółty, brązowy i pomarańczowy. Tego dnia wiele się dowiedziały na temat jesieni, wykazywały się wiedzą na temat nowej pory roku i jej oznak (np. zmiana pogody, kolorowe liście i ich opadanie, zbiór warzyw i owoców, pojawianie się grzybów w lesie oraz możliwości jesiennej aury). W salach odbyły się zawody w turlaniu oraz podnoszeniu dyni, tworzenie ludzików z jesiennych darów, masażyk stóp kasztanami, taniec liści i wiele innych jesiennych zabaw. Wykonana została także praca plastyczna związana z tematyką zajęć. Nie obyło się również bez jesiennych sesji zdjęciowych w poszczególnych grupach. Przedszkolaki bardzo polubiły jesień i jej skarby. Mamy nadzieję, że jesienna pora roku nie będzie nudna, a wniesie nasze życie przedszkolne wiele ciekawych inicjatyw i pomysłów, dostarczy wielu ciekawych darów i skarbów.

            Aleksandra Rurak 

          • Wycieczka do Zakopanego

          • „Góry znają sekrety, których musimy się nauczyć. To może zająć trochę czasu, może być trudne, ale jeśli wytrzymasz wystarczająco długo, znajdziesz siłę, by się podnieść”. (Tyler Knott).

            W dniach 20 - 22 września 2023 r. odbyła się trzydniowa wycieczka do Zakopanego. Wzięli w niej udział uczniowie klas: 5,6a, 6b, 7 i 8 wraz z opiekunami: panią Marią Bajek, panią Małgorzatą Bolko, panią Joanną Bugiel, panią Haliną Partyką oraz panem Tomaszem Polakiem. W programie wycieczki uczestnicy przeszli Doliną Strążyską, Doliną Kościeliską, nie omijając Jaskini Mroźnej, a także zdobyli szczyt Kopieniec Wielki. Niesamowite piękno przyrody, świetna pogoda i dobrze spędzony czas w grupie pomogły wzmocnić integrację klasową i … zaplanować kolejny wyjazd! /TP/

          • „Dzień Przedszkolaka”

          •  

             20 września – to ważny dzień  dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Tego dnia w naszym przedszkolu obchodzono Dzień Przedszkolaka. Muzyka, taniec i dobry humor towarzyszyły dzieciom od samego rana. W przedszkolu czekało na nich mnóstwo atrakcji: zabawy ruchowe i taneczne, słodki poczęstunek, przedszkolne kino, a także miłe niespodzianki w postaci balonów, medali i słodyczy. Przedszkolaki ubrane w eleganckie, kolorowe stroje z chęcią pozowały do zdjęć indywidualnych i grupowych w fotobudce. Radość i uśmiech na twarzach dzieci to dla nauczycieli i pracowników przedszkola ogromna satysfakcja.

            Kochane Przedszkolaki, niech Wasze marzenia się spełniają!

            M.Rodzeń