rok szkolny 2024/2025
Światowy Dzień Drzewa w kl. III
Dzień Drzewa obchodzony jest 10 października. To okazja do przekazania uczniom wiedzy dotyczącej niezwykłej roli, jaką odgrywają drzewa w przyrodzie, zapoznania z ich gatunkami oraz nazwami, a także do wielu aktywności plastycznych i technicznych. Ważne jest, aby przekazać dzieciom istotną wiedzę i nauczyć, że drzewa są płucami Ziemi. Tak też i było w Szkole Podstawowej w Kamieniu. Uczniowie klasy III spędzili ten dzień bardzo aktywnie i twórczo. Był spacer w poszukiwaniu liści, nasion i owoców, dzieci rozpoznawały drzewa. Z zebranych materiałów powstały prace plastyczne. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli film, wzięli udział w pogadance na temat ważności drzew w ekosystemie.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Dzień Empatii w szkole podstawowej
2 października 2024 r. włączyliśmy się w obchody Międzynarodowego Dnia Empatii. Była to okazja do przeprowadzenia lekcji ułatwiających rozpoznawanie emocji, ich rozróżnianie i nazywanie. Był to pierwszy krok ku lepszemu zrozumieniu siebie, ale przede wszystkim koleżanek i kolegów, którzy dzięki kształtowanej w nas zdolności do empatii nie będą czuli się samotni w chwilach zwątpienia i trudu.
W tym dniu w ubiorze dominowały kolory czerwony, pomarańczowy i żółty - barwy empatii. Samorząd Uczniowski odwiedził wszystkich uczniów szkoły podstawowej ze „skrzynką dobrych rad”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również „zrywki”, dzięki którym „dobre słowo” przekazywane było z rąk do rąk. Nieodłącznym towarzyszem naszych działań była żyrafa, gdyż posiada ona wielkie serce, największe wśród ssaków lądowych – jest więc symbolem języka pełnego empatii.
Był to dzień pełen radości i kolorów. Mamy nadzieję, że empatia będzie nam towarzyszyć nie tylko od święta!!
Dzień Empatii w naszej szkole to wspólna inicjatywa nauczycieli: p. Sabiny Kołodziej, p. Anny Różańskiej, p. Aleksandry Rurak i p. Małgorzaty Wyki, oraz Samorządu Uczniowskiego (opiekun p. Anna Saj).
Serdecznie dziękujemy wychowawcom za pomoc i zaangażowanie!
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Wycieczka do Gdańska
W dniach 24 - 27 września 2024 roku 46 uczniów naszej szkoły podstawowej z klas: 7a, 7b i 8 wraz z 4 opiekunami brało udział w wycieczce autokarowej nad Morze Bałtyckie, dofinansowanej z programu MEN "Podróże z klasą".
W ciągu tych czterech dni uczestnicy wyjazdu zwiedzili Malbork, Sopot, Jastrzębią Górę, Hel, Władysławowo, Gdańsk oraz Gdynię. Każdy dzień był dokładnie zaplanowany i bogaty w liczne atrakcje. Jeśli chodzi o jego przebieg to tuż po pólnocy, 24 września 2024 roku wyjechaliśmy z Kamienia , by już o godzinie 9:00 rozpocząć wizytę w zamku krzyżackim w Malborku. Po wysłuchaniu niezwykłej historii tego miejsca zakupiliśmy pamiątki, wsiedliśmy do autokaru i udaliśmy się w podróż w kierunku Sopotu, gdzie czekała na nas pani przewodnik, która zabrała nas na zwiedzanie miasta i spacer po sopockim molo. Dzień zakończyliśmy obiadokolacją i zakwaterowaniem się w ośrodku wypoczynkowym w Jastrzębiej Górze. W środę rano, tuż po śniadaniu, wybraliśmy się na spacer Wąwozem Lisi Jar, później odwiedziliśmy latarnię morską, a następnie autokarem podróżowaliśmy po Półwyspie Helskim, aby dotrzeć na miejsce docelowe i przekonać się jak bardzo inteligentnymi ssakami są foki, które podczas pokazu karmienia wykonywały przeróżne sztuczki, wywołując spore zainteresowanie na twarzach oglądających je w helskim fokarium. Gdy pokaz dobiegł końca udaliśmy się pieszo pod pomnik symbolizujący początek Polski, wysłuchaliśmy historię tego miejsca, a następnie spędziliśmy trochę czasu na plaży i wróciliśmy do miejsca zakwaterowania. Podczas drogi powrotnej, pan przewodnik, który podróżował z nami w autokarze, na zakończenie swojej lekcji o Kaszubach wykonał dla nas piosenkę w języku kaszubskim, która nagrodzona została gromkimi oklaskami. W tym dniu, tuż po obiadokolacji stanęliśmy w najdalej wysuniętym na północ punkcie Rzeczypospolitej Polskiej - "Gwieździe Północy", skąd następnie poszliśmy na plażę w Jastrzębiej Górze. Trzeci dzień naszej podróży skupiony był na zwiedzaniu Gdańska: Starego Miasta, bazyliki mariackiej z wejściem na wieżę i pokazem XV - wiecznego zegara astronomicznego oraz wizycie w Muzeum Poczty Polskiej. Następnie udaliśmy się w rejs statkiem na Westerplatte, przespacerowaliśmy się wybrzeżem na Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego i w symbolicznej minucie ciszy oddaliśmy hołd wszystkim, którzy stracili życie we wrześniu 1939 roku. W ostatni dzień wyjazdu - piątek - wykwaterowaliśmy się z hotelu i udaliśmy się w kierunku Gdyni, by wejść do budynku Akwarium Gdyńskiego, gdzie zostaliśmy zapoznani z bieżącymi zagadnieniami dotyczącymi biologii, ekologii i ochrony środowiska morskiego, a naszym oczom ukazało się wiele gatunków ryb i innych mieszkańców morskich głębin. Zwiedziliśmy także statek "Dar Pomorza" i stamtąd pojechaliśmy do Gdańska -Oliwy na zwiedzanie parku oliwskiego. Spacer po tym miejscu zakończyliśmy wizytą w katedrze - najdłuższej gdańskiej świątyni, gdzie wysłuchaliśmy prezentacji słynnych organów oliwskich.
Dni spędzone nad polskim morzem były świetnym czasem nie tylko wypoczynku, ale i wspaniałych lekcji historii, geografii, biologii, przyrody i muzyki w terenie. Umocniły się więzy koleżeństwa, uczniowie dzielnie znosili długą podróż i trud chociażby pokonania 409 schodów prowadzących na wieżę bazyliki , a na twarzach tych młodych ludzi można było zobaczyć nieustanną radość, satysfakcję i zachwyt pięknem naszego kraju. Jestem przekonany o tym, że ten wyjazd na długo zostanie w pamięci naszej młodzieży! /TP/-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dzień jabłka w klasie 3
Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
a jako przekąska niezwykle sycące...Jabłko - pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!Jabłko jest jednym z najpopularniejszych owoców na świecie. 28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka.
Święto ma na celu popularyzowanie zalet tego owocu, a jest ich wiele. W jabłku znajdziemy witaminy z grupy B, witaminy A, E i K, antyoksydanty, a także minerały: jod, potas, magnez, cynk, fluor, mangan, siarkę, miedź i fosfor. Jeden owoc zaspokaja 20% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, więc wzmacnia odporność. Jabłko zawiera substancje, które mogą wspomagać wytwarzanie nowych komórek w mózgu, usprawnić zapamiętywanie i proces uczenia się.
Z okazji obchodów Dnia Jabłka w Szkole Podstawowej w Kamieniu dzieci z klasy 3 poznały jabłka i ich odmiany.
Ponadto, wzbogaciły swoją wiedzę z zakresu walorów zdrowotnych, tych smacznych owoców, a także poznały
możliwości przetwarzania jabłek.Istotą tematyki, było także zwrócenie uwagi na spożywanie jabłek po uprzednim ich umyciu, a nawet obraniu ze skórki. Wszystkie zabawy tego dnia dominowały pod znakiem jabłka.
TO BYŁ PRAWDZIWIE JABŁKOWY DZIEŃ !---------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Czary na scenie
27 września uczniowie klas 0-3 wraz z wychowawcami udali się na magiczny spektakl pt.: „Magia Czarownicy” do Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. Aktorzy z teatru Magic Show zaprezentowali dzieciom muzyczną bajkę o młodej uczennicy ze szkoły magii, która w przyszłości chciała zostać wielką czarownicą. Spektakl zaciekawił najmłodszych różnorodnością magicznych sztuczek i czarodziejskich trików. Czarom na scenie towarzyszyły niesamowite efekty specjalne w postaci muzyki, laserów oraz pokazów świetlnych. Uczniowie włączyli się w przedstawienie i chętnie wypowiadali nowopoznane zaklęcia. Wspierali także aktorów gorącymi brawami.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Lapbooki o św. Stanisławie Kostce
Uczniowie klasy IV wraz z rodzicami przygotowali lapbooki pn. „Życie i posługa św. Stanisława Kostki”, dzięki czemu pogłębili swoją wiedzę o Patronie naszej szkoły. Wystawa prac na szkolnym korytarzu cieszyła się dużym zainteresowaniem. W ten nietypowy sposób uczniowie mieli okazję poczytać o miejscach związanych ze św. Stanisławem, bliskich mu osobach, a także prześledzić Jego drogę do świętości.
M. Wyka
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
DZIEŃ KROPKI W KLASIE IV
16 września podczas lekcji języka polskiego uczniowie klasy IV włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. Czwartoklasiści zmierzyli się z przygotowanymi stacjami zadaniowymi, których przewodnim tematem była „kropka” (kodowanie, przysłowia, tworzenie krótkiego opowiadania czy praca plastyczna). Po określonym czasie grupy wymieniały się zadaniami, dzięki czemu wszyscy musieli się zaangażować, wykazując się kreatywnością i pomysłowością. Podsumowaniem lekcji był film edukacyjny o historii i znaczeniu Dnia Kropki.
M. Wyka
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Przeworska Kolejka Wąskotorowa
17 września 2024 r. uczniowie z klas "0", 1-3 udali się wraz z wychowawcami i opiekunami na wycieczkę do Przeworska, skąd wyruszyli w dalszą podróż Przeworską Kolejką Wąskotorową.
Przejazd zabytkową kolejką do miejsca odpoczynku przebiegał w radosnej atmosferze, pełnej śpiewu i śmiechu. Ogromne wrażenie wywołał na dzieciach tunel w Szklarach, który jest jedynym w Polsce i najdłuższym w Europie tunelem na liniach kolei wąskotorowych.
Uczniowie wrócili do swoich domów w znakomitych humorach, pełni niezapomnianych wrażeń.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego kl. 1-3
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dzień Kropki
15 września obchodzimy święto kreatywności, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzień ten to nie tylko okazja do zabawy z kolorami i tworzenia „kropkowych” dzieł sztuki, ale przede wszystkim święto wiary w swoje możliwości. W Szkole Podstawowej w Kamieniu, w klasach 1-3 Święto Kropki uczniowie obchodzili 16 września. Dzień ten był doskonałą okazją, by przypomnieć sobie, jak ważne jest wspieranie dzieci w odkrywaniu swoich pasji i talentów. Każda kropka może być początkiem czegoś wielkiego – wystarczy tylko odwaga, by zrobić pierwszy krok.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Święto Patrona Szkoły
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
Pasowanie na ucznia.