„ZWIEDZANIE WIEDNIA
JEST
JAK WEJŚCIE DO BAJKI.”
Nasza wycieczka przeszła już do historii, ale pozostały po niej piękne wspomnienia. Gdy pierwszego dnia nasza młodzież ZS w Kamieniu ujrzała Wiedeń z wzgórza KAHLENBERG, gdzie w 1683 król polski Jan III Sobieski odniósł zwycięstwo nad oblegającymi miasto wojskami tureckimi, wydawało się wszystkim, że jednym spojrzeniem obejmuje całe miasto i to wystarczy.
Wspaniała panorama miasta z tego miejsca, przy tak cudownej pogodzie, jaką mieliśmy była dopiero początkiem wrażeń. Oprócz tego nasza grupa już od początku wzbudziła wielkie zainteresowanie innych turystów we Wiedniu, którzy chcieli mieć wspólnie z nami fotografię.
Wiedeń fascynował bogactwem zabytków, krętą wstęgą Kanału Dunajskiego i pięknymi wzgórzami Lasku Wiedeńskiego (Wienerwald). Odkrywanie sztuki tego miasta rozpoczęliśmy od pałacu SCHÖNBRUNN- letniej rezydencji Habsburgów, z apartamentami legendarnej cesarzowej Sissi oraz jej męża Franciszka Józefa, która miała dorównać Wersalowi.
Nazwa pałacu pochodzi od słów „SchönerBrunnen” – piękne źródło, a jak głosi legenda, zostało ono odkryte przez polującego tu cesarza Macieja. Pałac łączy w sobie cechy włoskich barokowych pałaców i francuskich zamków. Tu także, ogłoszony został koniec monarchii austro-węgierskiej.
Drugiego dnia miał miejsce przejazd autokarem wzdłuż RINGSTRASSE –szeroka aleja, wzdłuż której, Wiedeńczycy wznieśli monumentalne gmachy, mające nadać miastu oblicze wielkiej metropolii europejskiej. Jest to bardzo reprezentatywny bulwar miasta. Na trasie mijaliśmy parlament, ratusz, uniwersytet, teatr.
Wśród wielu atrakcji Ringu nie mogło zabraknąć Opery Wiedeńskiej. Opera ta porównywalna jest z nowojorską Metropolitan i mediolańską la Scalą. A spacer po Operze był wyjątkowy za sprawą pani przewodnik Kazimiery, która była prawdziwą petardą. Niesamowitym miejscem, które zwiedziliśmy było Muzeum Historii Sztuki i Przyrody.
Następnie udaliśmy się na spacer z panem Grzegorzem, który szczególnie przypadł do gustu naszym uczennicom, uliczkami Graben i Kärtnerstrasse do katedry Św. Szczepana lub Stefana, dla Wiedeńczyków, jest to, to samo. Na środku znajduje się Kolumna Św. Trójcy, zbudowana po straszliwej epidemii dżumy w 1679 roku. W samym centrum starego miasta wyrasta Katedra Św. Szczepana – symbol miasta. W katedrze tej zaleźliśmy także polskie ślady.
Historycznym i politycznym centrum Wiednia jest HOFBURG - była zimowa rezydencja Habsburgów, obecnie siedziba prezydenta Republiki Austrii. Przechadzając się słynnymi uliczkami szukaliśmy polskich śladów. Odnaleźliśmy sieć barów kanapkowych - Trześniewski, pomnik Franciszka Kulczyckiego i dom, w którym przebywał.
Podziwialiśmy także wspaniały zespół pałacowo-parkowy BELVEDERE oraz PRATER z jego główną atrakcją – RIESENRAD (Diabelskie Koło). Pan Grzegorz zaprowadził nas również przed słynny dom HUNDERTWASSERHAUS.
W trzeci dzień nasz doświadczony pilot pan Tomasz zabrał nas razem z panią Małgorzatą do miejscowości Heiligenkreuz (Święty Krzyż) położonej na terenie Lasku Wiedeńskiego, gdzie mogliśmy gościć w murach okazałego średniowiecznego klasztoru Cystersów z 1133 roku. Ostatnim obiektem, jaki zwiedziliśmy był Mayerling – miejsce tragicznej śmierci arcyksięcia Rudolfa i hrabianki Vetsery.
Te trzy dni intensywnego spacerowania i zwiedzania nieźle umęczyły naszych opiekunów. Wracaliśmy pełni wrażeń, zadowoleni, choć niewyspani, mijając wzgórza Lasku Wiedeńskiego pokryte winnicami, rozsiane wzdłuż Dunaju miasteczka, nienasyceni do końca bogactwem i pięknem Wiednia, zostawiając w duszy miejsce na jeszcze więcej, bowiem kraina ta ma dużo do zaoferowania i nie ukazała nam się w całej pełni.
AUF WIEDERSEHEN WIEN!
DU BIST EINFACH MAGISCH!
B. Pelc