W dniu 6 października 2021 r. uczniowie klasy 6 i nieliczni z klasy 7a, 7b i 4b wzięli udział w wycieczce do Kazimierza Dolnego, przepięknego miasteczka leżącego nad Wisłą w województwie lubelskim.
Celem wycieczki było poznanie dorobku historyczno-kulturowego Kazimierza Dolnego, integracja uczestników wycieczki oraz aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
Plan wyjazdu był bardzo bogaty. Uczniowie zwiedzili wieżę zwaną Basztą, najstarszy kazimierski zabytek z początku XIV wieku. Wieża ma wysokość 20 metrów i grubość murów aż 4 metry. W dawnych czasach pełniła funkcję obronną oraz była latarnią.
Górę Trzech Krzyży, najwyższe wzgórze Kazimierza Dolnego. Nazwa wzięła się od drewnianych trzech krzyży, upamiętniających ofiary epidemii cholery, która w 1708 roku spustoszyła miasteczko. Ze szczytu Góry Trzech Krzyży roztacza się imponująca panorama na miasteczko i Wisłę.
Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja, najstarszej świątyni ufundowanej za czasów Kazimierza Wielkiego. W środku pani przewodnik zwróciła uwagę na prezbiterium z ołtarzem poświęconym Św. Bartłomiejowi oraz na jedne z najstarszych organów w Polsce, żyrandol z głową jelenia i wspaniałą renesansową kaplicę Górskich.
Renesansowy rynek, który stanowi serce Kazimierza Dolnego, jest on nieregularny i stromy. Wokół rynku zachowało się kilkanaście kamienic w stylu renesansu. Uczniowie podziwiali najpiękniejsze polskie Kamienice Przybyłowskie "Pod Świętym Mikołajem" i "Pod Św. Krzysztofem". Zachwycali się kramami, na których można było kupić słynne koguty. Koguty z ,,Piekarni Sarzyński” w Kazimierzu, wypiekane są codziennie według stuletniej receptury i są ręcznie plecione.
Kamienicę Celejowska, zwana "Pod Świętym Bartłomiejem" od imienia dawnego jej właściciela Bartłomieja Celeja.
Kościół i klasztor OO. Reformatów, drugą kazimierską świątynię fundowaną dla reformatów pod koniec XVII w. Do kościoła wchodziliśmy drewnianymi schodami o 60 stopniach.
Mały Rynek, malowniczy zakątek Kazimierza związany z kulturą żydowską.Muzeum Złotnicze,w którym podziwiali przepiękne historyczne kafle i zastawy stołowe oraz poznali historię złotnictwa na prezentowanym przez muzeum filmie.Przejażdżka dwoma meleksami umożliwiła im zobaczenie okolic Kazimierza: Cmentarz Żydowskii, Ścianę Płaczu-pomnik wzorowany na jerozolimskiej ścianie płaczu, Wąwóz Korzeniowy Dół -wąwóz lessowy. Niezapomniane wrażenia pozostawił rejs statkiem po Wiśle. Większość uczniów płynęła po raz pierwszy. Dzięki pani przewodnik uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek związanych z historią miasta i okolic.
Pogoda była dla nas bardzo łaskawa, wszystkim udzielił się specyficzny nastrój tego miejsca i w świetnych humorach wróciliśmy do domu.
Wiesława Płodzień