• rok szkolny 2021/2022

        • Wesołe zabawy wakacyjne 

                     W dniach od 27, 28, 29 czerwca odbyły się wesołe zabawy wakacyjne dla chętnych dzieci z oddziału przedszkolnego, które ukończyły „zerówkę”. Mimo upałów dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach plastycznych, grach i zabawach oraz w wyjeździe do kina Helios  w Rzeszowie na bajkę pt: „ Minionki: Wejście Gru.” Dziękujemy! Wszystkim życzymy bezpiecznych wakacji! :)

          J. Bugiel


          Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 w oddziałach przedszkolnych.

          Kończą się już zajęcia wakacji nadszedł czas.
          Żegnajcie starsze dzieci już opuszczacie nas.
          Żegnajcie już
          w przedszkolu zabawy kończą się,
          a po wakacjach,
          w szkole będziecie uczyć się.
          A gdy już w przyszłym roku
          nie będzie tutaj was,
          wspomnicie to przedszkole
          a wy wspomnimy was.

          Zakończenie roku szkolnego w oddziałach przedszkolnych zakończono programem artystycznym. Młodszaki pożegnały starszaków. Dzieci pięknie tańczyły, śpiewały oraz recytowały wiersze. W spotkaniu udział wzięły władze szkolne i samorządowe.

          J. Bugiel


          Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022

          W dniu 24 czerwca uroczystość zakończenia roku szkolnego zgromadziła wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej, Liceum Ogólnokształcącego i Branżowej szkoły I i II stopnia.  O 8.30 w hali szkolnej Pani Dyrektor Bernadeta Majowicz przemówieniem rozpoczęła uroczystość. Jak co roku Pan Ryszard Bugiel  Wójt Gminy Kamień oraz Pan Jerzy Bednarz Sekretarz Gminy Kamień zaszczycili nas swoją obecnością.

          Tym razem gospodarzami byli uczniowie klas trzecich Branżowej Szkoły I Stopnia. Uroczystość prowadzili Paulina i Łukasz, a montaż słowno-muzyczny wykonali Monika, Klaudia, Wiktoria, Agnieszka i Maksymilian. Piękne głosy Klaudii i Wiktorii uświetniły występ piosenkami. Dodatkowo uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej wykonali wakacyjną  piosenkę a grupa akrobatyczna, która pod opieką Pani Karoliny trenuje w naszej szkole, wykonała brawurowy pokaz.

          W dalszej części akademii Pani Dyrektor z wychowawcami rozdali świadectwa z wyróżnieniem. Wyróżnienia otrzymali:

          • w klasie 4a szkoły podstawowej: Konior Natalia, Tracz Adrian, Gancarz Filip, Łach Anna, Piekut Wiktoria, Kołodziej Iga,
          • w klasie 4b szkoły podstawowej: Piróg Dawid, Urban Michał, Cebula Zofia, Małysa Zuzanna, Juśko Błażej, Sabat Nikola,
          • w klasie 5 szkoły podstawowej: Watras Magdalena, Bednarz Aleksandra, Socha Mikołaj, Banach Maja, Sabat Izabela, Rurak Aleksandra, Bolko-Kurek Adrian, Buczek Aleksandra, Kozak Dominik,
          • w klasie 6 szkoły podstawowej: Kondziołka Zuzanna, Mazurkiewicz Piotr, Chmura Sabina, Partyka Urszula, Wójcik Martyna, Chromy Ksawery,
          • w klasie 7a szkoły podstawowej: Gąska Martyna, Hartfelder Mikołaj, Sibiga Kacper, Urban Rafał, Oczkowski Robert, Radomska Milena, Zybura Bartłomiej, Muszyńska Natalia, Łach Gabriela,
          • w klasie 7b szkoły podstawowej: Bednarz Jakub, Sabat Maja, Piróg Michał,
          • w klasie 8 szkoły podstawowej: Oczkowska Karolina, Chmiel Wiktoria, Piędel Oliwia, Chromy Kajetan, Rodzeń Wiktoria, Kopeć Kacper, Paź  Aleksandra.

          Uczniowie drobnym upominkiem podziękowali nauczycielom za rok wspólnej pracy i udali się na spotkanie z wychowawcami w klasach.

          Piękną dekorację wykonała Pani J. Bugiel, uczniów klas trzecich BS przygotowały Panie E. Watras i N. Bednarz - Niemiec, poczty sztandarowe ćwiczył i zdjęcia wykonał Pan G. Bogun.

          E. Watras


          Pożegnanie klasy ósmej

          Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 klasy ósmej miało miejsce 23 czerwca 2022 roku w auli naszej szkoły. W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele, rodzice, uczniowie klas siódmych oraz absolwenci klasy ósmej. Najpierw uczniowie złożyli ślubowanie, następnie dokonano przekazania sztandaru uczniom klas siódmych. Absolwenci klasy ósmej zaprezentowali taniec narodowy polonez oraz część artystyczną, która wywołała zarówno uśmiech, jak i łzy wzruszenia na twarzach rodziców i uczniów. Koledzy z klas siódmych pożegnali ósmoklasistów i wręczyli im upominki. Później  nadszedł czas na podsumowanie pracy ósmoklasistów, na przemowy i podziękowania. To była piękna i wzruszająca uroczystość.

          A. Saj


          „Klasowy AS Matematyczny”

          W połowie czerwca 2022 roku została przeprowadzona druga edycja Szkolnego Konkursu „Klasowy AS Matematyczny”. Brali w nim udział uczniowie wszystkich klasach 4-8 Szkoły Podstawowej oraz 1-3 Liceum w Kamieniu pod kierunkiem pań uczących matematyki (E. Watras, E. Bąk, M. Bajek, B. Czubat). Uczniowie rozwiązywali test dostosowany do wiadomości i umiejętności uczniów danej klasy.

          Oto Asy Matematyczne:

             Szkoła Podstawowa

                     Natalia Konior klasa 4a

                     Zuzanna Małysa klasa 4b

                     Dominik Muszyński klasa 5

                     Piotr Mazurkiewicz klasa 6a

                     Rafał Urban klasa 7a

                     Kamil Burek klasa 7b

                     Aleksandra Paź klasa 8

          Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

          Nauczyciele matematyki


          Egzamin na kartę rowerową

           10  czerwca 2022 r. w  Zespole Szkół im. Św. Stanisława Kostki w Kamieniu  uczniowie klasy 4a i 4b  szkoły podstawowej  przystąpili do egzaminu  na kartę rowerową.  Nadzór nad testami sprawowała p. Magdalena Oczkowska. Do jazdy praktycznej na rowerze przygotowała uczniów p. Małgorzata Bolko. Całość egzaminu nadzorował Dzielnicowy st. sierż. Krystian Iwanicki. Kartę  rowerową zdobyło 29 uczniów. Wszystkim serdecznie gratulujemy  i życzymy bezpiecznej jazdy na rowerze.

          M. Bolko


          Wycieczka do Łańcuta i Zagrody Garncarskiej

           

           Wycieczki szkolne to zawsze wielka radość dla uczniów. Nie tylko bawią i uczą, ale też pozwalają na urozmaicenie nauki oraz oderwanie się od szkolnej ławki. W dniu 08.06.2022  r. klasa  piąta wyjechała na  wycieczkę  do Łańcuta  i  Zagrody Garncarskiej w Medyni Głogowskiej. Celem wycieczki było  poznanie historii zamku w Łańcucie , który jest miejscem pełnym przepychu i ozdób, które robią wrażenie nawet na tych , którzy nie są historykami sztuki. Uczniowie zwiedzili również powozownię i spacerowali po pięknym parku.

                 Następnie  udali się do Zagrody Garncarskiej w Medyni Głogowskiej. Program pobytu był bardzo bogaty. Uczniowie  uczestniczyli w ciekawej formie poznania regionu i jego tradycji - lekcji garncarskiej.  Zanim przystąpili do żywego kontaktu  z rzemiosłem,  ruszyli na zwiedzanie XIX wiecznych budynków z całym wyposażeniem. Zobaczyli również tradycyjny duży piec do wypalania ceramiki oraz  film o dawnym życiu w Medyni  Głogowskiej. Następnie każdy z uczestników wycieczki wziął udział w warsztatach  z  toczenia naczyń na kole pod kierunkiem garncarzy.  Powstały piękne twory  takie jak misy czy wazony, które uczniowie  przywieźli do domu. Wycieczka dostarczyła dzieciom wiele wrażeń i radości, a także poszerzyła wiedzę o  zamku w Łańcucie  i dawnym życiu na wsi.

          M. Bolko


          Dwa pokolenia ;)

                      7 czerwca z okazji „Dnia Dziecka.” kierownictwo Dziennego Domu Seniora w Kamieniu przygotowało spotkanie integracyjne: Dzieci – Seniorzy. Bawiliśmy się wesoło przy muzyce, były różnorodne zabawy i niespodzianki. Nie zabrakło słodkich gofrów i lodów. Z serca dziękujemy wszystkim Seniorom i organizatorom – nauczycielki i dzieci.

          J. Bugiel


          Dwudniowa wycieczka w Bieszczady

          W dniach 06-07.06.2022r. odbyła się dwudniowa wycieczka w Bieszczady uczniów z klas 7a, 7b oraz 8. Uczniowie mogli podziwiać podczas pieszej wędrówki piękno bieszczadzkiej przyrody, a spływ pontonami dostarczył im niezapomnianych wrażeń.


          Szkolny Konkurs Ortograficzny

          3 czerwca br. poloniści zorganizowali Szkolny Konkurs Ortograficzny w szkole podstawowej.  Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie z klas IV-VIII. W każdej klasie wyłoniono zwycięzcę- Mistrza Ortografii.

           

          Wyniki przedstawiają się następująco: 

          Klasa IVa- Adrian Tracz

          klasa IVb- Zofia Cebula

          klasa V- Magdalena Watras

          Klasa VI- Urszula Partyka

          Klasa VIIa- Kacper Sibiga

          klasa VIIb- Jakub Bednarz

          klasa VIII- Wiktoria Rodzeń

          Mistrzowie Ortografii otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. 

          Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w konkursach, które odbęda się w przyszłym roku szkolnym.

          H. Partyka


          Cudownych rodziców mam!

                      W sobotnie popołudnie 4 czerwca dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Zespole szkół im. św. Stanisława Kostki w Kamieniu pod hasłem „ Cudownych rodziców mam.” – spotkały się integracyjnie: dzieci – rodzice. Było wiele atrakcji i niespodzianek. Dzieci wystąpiły w programie artystycznym. Przedstawiły bajkę „ Przygoda Jasia i Małgosi.” w pięknej scenerii, recytowały wiersze dla rodziców, śpiewały piosenki. W nagrodę bawiły się wesoło pod okiem rodziców, nauczycielek oraz animatorki. Nie zabrakło kiełbasek, słodkich pyszności i dmuchawca. 

          E.J. Bugiel


          Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej

          Pierwszy czerwca to jeden z najradośniejszych dni,  na który czekają  wszystkie dzieci. Na ten dzień  klasa piąta przygotowała  przedstawienie pt,, Ty także byłeś mały ”. Po jego zakończeniu  na  uczniów czekało wiele zabaw i gier sportowych. Zabawy dostarczyły dużo radości  dzieciom zarówno startującym jak i kibicującym. Czas na świętowanie minął bardzo szybko i  uczniowie  z dużą dawką pozytywnej energii wrócili do domów.

          M. Bolko


          „Deutsch ist easy”

          Dnia 31 maja zorganizowany został konkurs z języka niemieckiego „Deutsch ist easy”, w którym udział wzięło 14 osób z klas 7a i 7b Szkoły Podstawowej w Kamieniu.

          I miejsce zajęła uczennica Martyna Gąska z klasy 7a, II miejsce przypadło Natalii Muszyńskiej również z klasy 7a, a 3 miejsce wywalczyła Maja Sabat z klasy 7b.

          Dobrymi wynikami mogą pochwalić się również Kamil Burek - kl. 7b, Jakub Bednarz – kl. 7b, Rafał Urban - kl.7a, Bartosz Oczkowski – kl. 7b. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy, a najlepszym wręczono także nagrody i drobne upominki oraz słodycze.

                                                                                                                    opracowała Beata Pelc


          Gdybym był strażakiem....


          Akademia z okazji Dnia Flagi – 29 kwietnia 2022r.

           

          Powiewa flaga,
          gdy wiatr się zerwie.
          A na tej fladze
          biel jest i czerwień.
          Czerwień to miłość,
          biel - serce czyste.
          Piękne są nasze
          barwy ojczyste.

           


          Międzygminny Przegląd Tradycji Wielkanocnych w Polsce pod tytułem Koszyczek Wielkanocny

           

          Kamień, 27 kwietnia 2022r.

          „Tradycje są świetne pod warunkiem, że są nasze, nie obce”- napisał Marek Czerwiński w „Łowach na człowieka”. Właśnie te nasze zwyczaje i obrzędy pragną powielać oraz pielęgnować Organizatorzy „Wiosennego Koszyczka 2022”. Inicjatorką upamiętniania tradycji wielkanocnych była Szkoła Podstawowa w Kamieniu z ówczesną dyrektorką p. Ireną Maj- Surdyka. Obecnie uroczystość odbyła się 27 kwietnia w Zespole Szkół w Kamieniu. Wszyscy nauczyciele mieli powierzone funkcje, aby finalnie impreza miała świetny kształt, scenografię i atmosferę.
          W dniu 27.04. świętowanie prowadzili uczniowie Samorządu Uczniowskiego J. Sitarz i W. Magda, którzy serdecznie powitali przybyłych gości: księdza prałata T. Wójcickiego, ks. proboszcza M. Gwizdaka,
          ks. proboszcza W. Stokłosę, przedstawicieli samorządów – wicemarszałka województwa podkarpackiego
          p. S. Kruczka, wójta naszej gminy p. R. Bugiela, zastępcę wójta p. M. Piroga oraz uczestników konkursu, jak również przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Nowym Kamieniu, grupę Senior+ i reprezentantów Środowiskowego Domu Samopomocy w Kamieniu .
          Wicemarszałek pan Stanisław Kruczek w swoim imieniu przywitał gości, podziękował za zaproszenie i podkreślił istotną rolę pielęgnowania i krzewienia tradycji naszych przodków.
          Wójt pan Ryszard Bugiel był pełen zachwytu dla inicjatywy oraz realizacji przedsięwzięcia, za co oficjalnie składał słowa wdzięczności.
          Scenkę przypominającą chwalebne zmartwychwstanie Pana Jezusa przygotowali uczniowie klasy czwartej pod opieką wychowawczyni p. M. Bajek , zaprezentowali dodatkowo dawny obyczaj zwany śmigus- dyngus,
          a o elementy instrumentalno- muzyczne troszczyli się s. Paulina i p. Z. Dudek.
          Barwne kosze wielkanocne pokazywali oraz omawiali uczniowie z ośmiu szkół podstawowych:

          - Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łowisku,

          - Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Kamieniu Prusinie,

          - Szkoły Podstawowej im. Ignacego Partyki w Górnie - Zaborzu,

          - Szkoły Podstawowej im. ks. Mieczysława Lachora w Górnie,

          - Szkoły Podstawowej im. Św. Floriana w Kamieniu Podlesiu,

          - Szkoły Podstawowej im. bł. Jerzego Popiełuszki w Kamieniu Krzywej Wsi,

          - Szkoły Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki w Kamieniu,

          - Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Jeżowem - Kameralnem.

          W spektakularnym stylu ukazano koszyki trzech grup dorosłych uczestników: opiekunki i podopieczni ŚDS, dzienna placówka „Senior+” pani M. Drelich i p. W. Olko z kierowniczką p. B. Piróg.
          Przysłowiową wisienką na torcie okazał się pokaz kunsztu kulinarnego świątecznych potraw pań z KGW
          w Nowym Kamieniu, który scharakteryzowała, zapraszając do degustacji, pani Rogala.
          W dyrektorskim stylu za całe świętowanie podziękowała pani Bernadeta Majowicz i razem z wicedyrektorką
          p. I. Maj –Surdyka nagradzała dyplomami i pamiątkowymi albumami panie opiekujące się uczniami oraz samych reprezentantów. Aby tradycji stało się zadość spotkanie zakończyło się staropolską biesiadą , jednak w ramach szkolnych zasad.

          A. Partyka


          Wyniki Konkursu Piosenki Misyjnej „Panu śpiewaj”

          W sobotę 23 kwietnia 2022 r. ogłoszono wyniki Konkursu Piosenki Misyjnej „Panu śpiewaj” organizowanego przez Diecezjalny Wydział Misyjny w Rzeszowie.

          Najmłodsi uczniowie naszej szkoły Oddziału Przedszkolnego zainteresowani misjami
          prowadzonymi przez polskich misjonarzy z diecezji rzeszowskiej na wszystkich kontynentach, wzięli udział w tym konkursie. Zaśpiewali dwie piosenki: Misje, misje czekają na Ciebie oraz Idźcie i głoście…

          Zdobyli wyróżnienie. Gratulujemy 6-latkom :-)

           

          s. Paulina


          Wielkanocne Babeczki dla Ukrainy

          10 kwietnia 2022 r. w Niedzielę Palmową w parafii NSPJ w Kamieniu z inicjatywy DSM-u zorganizowano przedświąteczną akcję charytatywną „Wielkanocne Babeczki dla Ukrainy”.

          W jedności z Ukrainą dzieci wraz z rodzicami wypiekały przedświąteczne smakołyki, które rozprowadzały przed kościołem po każdej Mszy św., zbierając dobrowolne ofiary dla poszkodowanych w wyniku wojny.

          Zachęta ks. Proboszcza Mariana Gwizdaka sprawiła, że nikt nie wyszedł ze świątyni bez „Babeczki”, którą potem spożył z myślą o głodujących i umierających. W ten sposób parafianie nie tylko chętnie składali dobrowolne datki, nabywając  ciasteczko, ale przede wszystkim  solidaryzowali się z ofiarami wojny na Ukrainie.

          Tego dnia, będąc w jedności z potrzebującymi, w naszej parafii rozprowadzono ok. tysiąca symbolicznych własnych wypieków.

          s. Paulina


          „Kochamy Was całym sercem.” – Dzień Babci i Dziadka 21.01.2022r.

                      Dzieci z oddziałów przedszkolnych jak co roku przygotowały się do Święta Babci i Dziadka. Dla przypomnienia wszystkim uczniom została przygotowana dekoracja. Dzień 21.01.2022r. dzieci świętowały trochę inaczej. W tym dniu odwiedziły Seniorów z Dziennego Domu Seniora w Kamieniu. Pod okiem wychowawczyni oraz pana Janusza zaśpiewały, recytowały wiersze, złożyły życzenia, wręczyły piękne „serduszka” breloczki przygotowane przez p. Asię. Do życzeń dla Seniorów dołączyła się pani Dyrektor Zespołu Szkół p. Bernadeta Majowicz dedykując Seniorom piękny wiersz „ Twoje Anioły” autorstwa Zbigniewa Jacha.

          „Dziadek”, „babcia” – po mamie i tacie,
          Te słowa najczęściej wypowiadacie.
          Bo to wspaniała jest gratka,
          Gdy wnuczek ma babcię i dziadka.

          Dziadek i babcia to Twoje anioły.
          Dbają o Ciebie byś był wesoły,
          Nie chodził smutny i zatroskany,
          Przez nich najbardziej jesteś kochany.

          Dla nich wnuczęta są najpiękniejsze,
          Posłuszne, uczynne i najmądrzejsze,
          Są perłą, diamentem i oczkiem w głowie.
          Czy jest inaczej? No niech ktoś powie.

          Oni się Tobą z sercem zajmują
          Uczą rozumu, bawią i wychowują,
          Za Ciebie biorą czasami burę,
          Gdy ma Ci tata przetrzepać skórę.

          Pamiętaj zatem mały gagatku,
          Że dorastałeś przy babciu i dziadku.
          I jeszcze jedno, w dniu ich święta,
          Niech każdy wnuczek o Nich pamięta.

          Dzieci zostały przyjęte z serdecznością. W miłej atmosferze odbyły się rozmowy, śpiew kolęd oraz poczęstunek. Dzieci zostały obdarowane przez seniorów słodkościami. Swoim kochanym Dziadkom złożą życzenia, wręczą piękne laurki oraz serduszka w swoich domach.


          „ Spotkanie opłatkowe Najmłodszych.”

          Przed przerwą świąteczną 22 grudnia oddziały przedszkolne przy Zespole Szkół im. św. Stanisława Kostki w Kamieniu uczestniczyły w spotkaniu opłatkowym przygotowanym prze panią Asię oraz pracowników szkoły.

          • W miłej i serdecznej atmosferze Przedszkolaki wspólnie z Dyrekcją Zespołu Szkół kolędowali przy akompaniamencie akordeonu. Dzieląc się opłatkiem składali sobie życzenia wierząc, że za rok spotkamy się w większym gronie.
          • Tak jak w ubiegłym roku, również w tym przygotowały się do świąt Bożego Narodzenia, wzbogacając wiedzę na temat tradycji bożonarodzeniowych, wykonywały piękne prace świąteczne, robiły dekoracje.
          • Na koniec spotkania dzieci zostały obdarowane słodkościami oraz choinkami . Wszyscy w tym czasie składają życzenia i my również Przedszkolaki oraz Wychowawczynie życzymy wszystkim zdrowych i wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 


          Kiermasz słodkości

          Gdy serca chcą pomagać, tak wiele dobra można uczynić.

          2 grudnia w naszej szkole odbył się kiermasz słodkości. Sprzedawne były też ozdoby świąteczne i zabawki, które podarowały nam dobre serduszka. Razem zebraliśmy wspaniałą sumę- 6475,10zł!!!! Całość zostanie przeznaczona na Hospicjum Dziecięce w Rzeszowie i dla naszego Michałka.

          Za przeprowadzenie akcji odpowiadały Panie: Anna Saj, Sabina Kołodziej, Halina Partyka, Katarzyna Kida, Ewelina Nowak.

          Dziękujemy wszystkim wspaniałym rodzicom i uczniom, którzy podarowali słodkości oraz dzieciom, które oddały swoje zabawki. Jesteście wspaniali.

          K. Kida


          MILION DZIECI MODLI SIĘ NA RÓŻAŃCU 2021’

           

               W poniedziałek 18 października 2021 r. od godz. 9.00-10.00  uczniowie nasze szkoły z klasy 2a i b wraz z p. Dyrektor Ireną Maj-Surdyką, p. Sabiną Kołodziej, p. Anną Saj i s. Pauliną Szołdrą włączyli się do ogólnoświatowej inicjatywy modlitewnej „Milion dzieci modli się na różańcu”.

          Kiedy na świecie pojawiają się poważne problemy, Bóg wysłuchuje z czułością modlitw dzieci. Maryja nie przychodzi do starszych, elokwentnych i wykształconych, ale do dzieci, prosząc je o modlitwę na różańcu. Tak było w Fatimie, w Lourdes i w Gietrzwałdzie. Wie, że to właśnie one mają pokorne, czyste serca i mogą wiele uprosić u Boga.
          Bo dla Boga nie ma nic niemożliwego…

          W tym wyjątkowym dniu nasza szkoła wraz z setkami innych dzieci na wszystkich kontynentach modliła się w intencji pokoju i jedności na całym świecie. Odmawiając różaniec pamiętałyśmy o rodzinach i dzieciach, które cierpią z powodu ubóstwa, nie mogą chodzić do szkoły, nie mają domu albo musiały go opuścić. Jest wiele krajów, gdzie nadal trwają wojny.

          W szczególny sposób poprzez modlitwę różańcową prosiliśmy dobrego Boga o zakończenie pandemii koronawirusa, która wciąż trwa i dotyka ludzi w wielu krajach. W naszych modlitwach pamiętaliśmy także o wszystkich misjonarzach, którzy głoszą Ewangelię na obcej ziemi, aby nigdy nie zabrakło im sił i odwagi w misyjnej posłudze.

          Mamy nadzieję, że poprzez naszą modlitwę, razem z innymi dziećmi na wszystkich kontynentach przyłączających się - konkretnego dnia o wyznaczonej godzinie - do modlitewnej akcji „Milion dzieci modli się na różańcu”, wiele błogosławieństw spłynęło na cały świat.


          Pielgrzymowanie Rzeszowskim Szlakiem Świętych

                W sobotę, 9 października w godzinach od 10.00 do 18.00  odbyło się Pielgrzymowanie Rzeszowskim Szlakiem Świętych, które jest stałym elementem obchodów Dnia Papieskiego. Grupa dziewcząt naszej szkoły, należących do DSM-u pod opieką s. M. Pauliny Szołdry udały się do Rzeszowa, aby włączyć się w tę inicjatywę.

               Na trasie pielgrzymki znajdowała się: Bazylika OO. Bernardynów, Fara Rzeszowska, Ratusz Rzeszowski, Krzyż – Pomnik „Ofiarom Komunizmu”, kościół św. Krzyża oraz Katedra Rzeszowska i Park Papieski oraz dodatkowe stacje, tj.: kościół św. Józefa na Staromieściu, kościół św. Jadwigi, kościół bł. Karoliny Kózki, kościół św. J.S. Pelczara oraz kościół Matki Bożej Saletyńskiej. Warto zaznaczyć, że są to miejsca bezpośrednio lub pośrednio związane z osobami, które św. Jan Paweł II beatyfikował lub kanonizował.

              Przy kościele farnym, gdzie rozpoczęłyśmy szlak pielgrzymi, wolontariusze papiescy wręczyli nam karty pielgrzyma, upoważniające do pielgrzymowania. Następnie zatrzymałyśmy się przy kolejnych, wyznaczonych kościołach stacyjnych, dziękując Panu Bogu za dar pontyfikatu Jana Pawła II, a za Jego wstawiennictwem prosiłyśmy o umocnienie w wierze oraz o ustanie pandemii. Była to również okazja do poznania i przybliżenia sobie rzeszowskich świętych oraz do osobistej modlitwy, refleksji i adoracji. W każdym miejscu wykonywałyśmy zadania przypisane do danej stacji np.: odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, adoracja krzyża św., modlitwa za ofiary komunizmu, za nauczycieli, wychowawców, rodziców, odmówienie dziesiątka różańca, itp,

              Na zakończenie Pielgrzymowania „Rzeszowskim Szlakiem Świętych” otrzymałyśmy pamiątkowy Dyplom Papieskiego Pielgrzyma.


          SZKOLENIE UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

          Szkolenie uczniów szkoły podstawowej przez ratownika medycznego w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. 


          Wycieczka do Kazimierza Dolnego

            W dniu 6 października 2021 r. uczniowie klasy 6 i nieliczni z klasy 7a, 7b i 4b wzięli udział w wycieczce do Kazimierza Dolnego, przepięknego  miasteczka leżącego  nad Wisłą w województwie lubelskim.
          Celem wycieczki było poznanie dorobku historyczno-kulturowego Kazimierza Dolnego, integracja uczestników wycieczki oraz aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

          Plan wyjazdu był bardzo bogaty. Uczniowie zwiedzili wieżę zwaną Basztą, najstarszy kazimierski zabytek z początku XIV wieku. Wieża ma wysokość 20 metrów i grubość murów aż 4 metry. W dawnych czasach pełniła funkcję obronną oraz była latarnią.
          Górę Trzech Krzyży, najwyższe wzgórze Kazimierza Dolnego. Nazwa wzięła się od drewnianych trzech krzyży, upamiętniających ofiary  epidemii cholery, która  w 1708 roku spustoszyła miasteczko. Ze szczytu Góry Trzech Krzyży roztacza się imponująca panorama na miasteczko i Wisłę.
          Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja, najstarszej  świątyni ufundowanej  za czasów Kazimierza Wielkiego. W środku pani przewodnik  zwróciła  uwagę na prezbiterium z ołtarzem poświęconym Św. Bartłomiejowi oraz na jedne z najstarszych organów w Polsce, żyrandol z głową jelenia i wspaniałą renesansową kaplicę Górskich. 
          Renesansowy rynek, który stanowi serce Kazimierza Dolnego, jest on nieregularny i stromy. Wokół rynku zachowało się kilkanaście kamienic w stylu renesansu. Uczniowie podziwiali najpiękniejsze polskie Kamienice Przybyłowskie "Pod Świętym Mikołajem" i "Pod Św. Krzysztofem". Zachwycali się  kramami,  na których można było kupić słynne koguty. Koguty z ,,Piekarni Sarzyński” w Kazimierzu, wypiekane są codziennie według stuletniej receptury i są ręcznie plecione.
          Kamienicę  Celejowska, zwana "Pod Świętym Bartłomiejem" od imienia dawnego jej właściciela Bartłomieja Celeja.
          Kościół i klasztor OO. Reformatów, drugą  kazimierską  świątynię fundowaną dla reformatów pod koniec XVII w. Do kościoła wchodziliśmy drewnianymi  schodami  o 60 stopniach. 
          Mały Rynek, malowniczy zakątek Kazimierza  związany z kulturą żydowską.Muzeum Złotnicze,w którym podziwiali przepiękne historyczne kafle i zastawy stołowe oraz poznali historię złotnictwa na prezentowanym przez muzeum filmie.Przejażdżka dwoma meleksami umożliwiła im zobaczenie okolic Kazimierza: Cmentarz Żydowskii, Ścianę Płaczu-pomnik wzorowany na jerozolimskiej ścianie płaczu, Wąwóz Korzeniowy Dół -wąwóz lessowy. Niezapomniane wrażenia pozostawił rejs statkiem po Wiśle. Większość uczniów płynęła po raz  pierwszy.  Dzięki pani przewodnik uczniowie  dowiedzieli się wielu ciekawostek związanych z historią miasta i okolic.
          Pogoda była dla nas bardzo  łaskawa, wszystkim udzielił się specyficzny nastrój tego miejsca i w świetnych humorach wróciliśmy do domu.
                   

          Wiesława Płodzień

           


          Spotkanie  Policjanta z uczniami Szkoły Podstawowej  w Kamieniu

           

               22 września 2021r. uczniowieSzkoły Podstawowej  w Kamieniu uczestniczyli w spotkaniu z p.Krystianem Iwanickim dzielnicowym Komendy Policji w Kamieniu.

          Spotkanie zostało podzielone na dwiegrupy: I grupa-klasa  kl.6 i 7b , II grupa klasa 7a i 8.

          Tematem pogadanki była odpowiedzialność prawna nieletnich, agresja i przemoc wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasady zachowania obowiązujące w  szkole i poza nią. Policjant poruszył także temat tzw. cyberprzemocy i skutków jakie może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną oraz jakie postawy powinni przyjmować uczniowie, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo. Policjant mówił również  o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych oraz bezpiecznym zachowaniu się w oczekiwaniu na szkolnego busa, jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z busa. Poruszył także kwestię prawidłowych zasad poruszania się rowerem przez uczniów dojeżdżających do szkoły. Nadmienił, że uczeń nie posiadający kart rowerowej nie może się poruszać  swoim rowerem po drogach publicznych Prowadzący pogadankę uświadomił uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy.

            Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Mamy nadzieję, że fachowo przeprowadzone zajęcia przez specjalistę w dużym stopniu przyczynią  się do wzrostu świadomości zarówno zachowań ryzykownych jak i bezpiecznych wśród naszych  uczniów. Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z działań realizowanych w ramach programu profilaktycznego naszej szkoły.

           

          Wiesława Płodzień

           


          Wycieczka do Bochni i Krakowa

           

               9 września 2021 r. uczniowie klasy 6 oraz 7a i 7b Szkoły Podstawowej w Kamieniu wraz z kierownikiem wycieczki p. Wiesławą Płodzień i opiekunem p. Elżbietą Krawczyk uczestniczyli w wycieczce do Bochni i Krakowa.

             Celem wycieczki było pogłębienie zainteresowań uczniów oraz poszerzenie dotychczasowej teoretycznej wiedzy historycznej  i przyrodniczej.

                 Głównym punktem programu było poznanie historii najstarszej kopalni soli w Polsce. Kopalnia Soli Bochnia jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Wydobycie soli w okolicach Bochni to historia sięgająca 3,5 tyś lat p.n.e. Sól pozyskiwano przez odparowanie soli z solanki. Studnie solankowe stały się zalążkiem wydobycia soli metodami górniczymi. Początki bocheńskiej kopalni jako zakładu wydobywczego sięgają roku 1248. Najstarsze bocheńskie szyby górnicze to szyb Sutoris i Gazaris. Uczniowie dowiedzieli się, że to właśnie z bocheńską kopalnią i szybem Sutoris związana jest legenda o pierścieniu Św. Kingi.  Uczniowie przemierzali podziemia kopalni pieszo, co dawało  okazję do wypoczynku w leczniczym mikroklimacie podziemnych komór solnych. Jedną z atrakcji był przejazd podziemną kolejką. Szczególną atrakcją bocheńskiej kopalni jest Ekspozycja Multimedialna, dzięki której  uczniowie poznali historię wydobycia soli, trud górniczej pracy, a także historię Polski.

             Następnym punktem programu było zwiedzanie Krakowa.Uczniowie przeszli Traktem Królewskim. Spacer najważniejszą częścią Krakowa: od Barbakanu, przez Rynek z Kościołem Mariackim i Sukiennicami, aż po Wawel przyniósł im wiele radości.Następnie zwiedzali Zamek Królewski - dawną siedzibę królów polskich - niezwykle piękną - w większości - renesansową budowlę. Zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie wrócili wieczorem do domu.

                   Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń. Uczniowie zobaczyli interesujące miejsca, zrobili sporo pamiątkowych zdjęć i stali się bogatsi o nowe doświadczenia.

           W. Płodzień


          Ognisko klasy IV B

          Jest czas na naukę oraz czas na zabawę. 23 września uczniowie klasy IV b wraz z wychowawcą panią Marią Bajek, spędzili czas na pieczeniu kiełbasek oraz pianek. Szkolny grill był dobrym miejscem na integrację klasy i wspólne zabawy.

           

           

           

           


          Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022